Articol de Maria Olteanu, Romeo Ene - Publicat joi, 26 februarie 2026, 00:44 / Actualizat joi, 26 februarie 2026 00:48
Miercuri seară am aflat toate cele 16 echipe calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Tragerea la sorți pentru următoarea fază și pentru traseul până în semifinale va avea loc vineri, de la ora 14:00.
Tabloul împerecherilor pentru optimile de finală:
- PSG/Newcastle - Barcelona/Chelsea
- Galatasaray/Atletico Madrid - Liverpool/Tottenham
- Real Madrid/Bodo Glimt - Sporting/Manchester City
- Atalanta/Leverkusen - Arsenal/Bayern
Ce seară am avut în Liga Campionilor!
Primul meci al zilei a fost o adevărată capodoperă. Atalanta a eliminat-o dramatic pe Borussia Dortmund, scor 4-1, după ce ultima reușită a venit la ultima fază, dintr-un penalty dictat cu VAR. În tur, nemții se impuseseră cu 2-0.
Bensebaini l-a umplut de sânge în careu pe Nikola Krstovic, iar Lazar Samardzic a transformat penalty-ul care a calificat formația din Italia mai departe. Atalanta rămâne singura reprezentantă din Serie A!
Istvan Kovacs a fost actor principal în PSG - Monaco. După 3-2 în tur, câștigătoarea Ligii a fost condusă pe Parc des Princes, însă românul a luat o decizie-cheie în minutul 58, atunci când l-a eliminat pe Mamadou Coulibaly, mijlocașul monegascilor. PSG a înscris imediat prin Marquinhos, iar Kvaratskhelia a stabilit scorul final (66'), 2-1 pentru PSG, care continuă lupta pentru apărarea trofeului.
Juventus a fost aproape să răstoarne rezultatul din tur cu Galatasaray, atunci când a pierdut fără drept de apel, scor 2-5. Formația lui Spaletti s-a impus cu 3-0, deși a jucat pe parcursul reprizei secunde în inferioritate numerică, însă n-a fost suficient pentru a obține biletele de „optimi”. Storși de energie, torinezii au primit două goluri în reprizele adiționale, de la Victor Osimhen și Baris Alper Yilmaz.
FINAL » Juventus - Galatasaray 3-2
Marcatori: Locatelli 37' (penalty), Gatti 70', McKennie 82' / Osimhen 105+1', B. Yilmaz 118'
Click AICI pentru mai multe detalii și statistici despre meci
În tur: 2-5
FINAL » Real Madrid - Benfica 2-1
Marcatori: Tchouameni 16', Vinicius 80' / Rafa Silva 14'
Click AICI pentru mai multe detalii și statistici despre meci
În tur: 1-0
FINAL » PSG - Monaco 2-2
Marcatori: Marquinhos 60', Kvaratskhelia 66' / Akliouche 45', Teze 90+1'
Click AICI pentru mai multe detalii și statistici despre meci
În tur: 3-2
„Centralul” Istvan Kovacs i-a acordat cel de-al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu lui Mamadou Coulibaly, mijlocașul lui Monaco, în minutul 59, pentru un fault. Imediat, PSG a egalat prin Marquinhos.
FINAL » Atalanta - Borussia Dortmund 4-1
Marcatori: Scamacca 6', Zappacosta 45', Pasalic 57', Samardzic 90+8 (penalty) / Adeyemi 75'
Click AICI pentru mai multe detalii și statistici despre meci
În tur: 0-2
Incredibil ce s-a întâmplat la ultima fază! Când partida se îndrepta spre prelungiri (era 3-1 pentru italieni), Ramy Bensebaini, fundașul lui Dortmund, l-a lovit violent cu piciorul pe Nikola Krstovic în careu și l-a umplut de sânge. După ce a consultat imaginile pe monitorul VAR, „Centralul” Sanchez a dictat lovitură de la 11 metri și eliminare pentru fotbalistul germanilor. Samardzic a transformat și a calificat-o pe Atalanta în „optimile” competiției.
Programul fazelor eliminatorii:
Optimi: 10-11 și 17-18 martie
Sferturi: 7-8 și 14-15 aprilie
Semifinale: 28-29 aprilie și 5-6 mai
Marea finală a Ligii Campionilor este programată pe 30 mai, la Budapesta.